Главная Обратная связь

Дисциплины:

Архитектура (936)
Биология (6393)
География (744)
История (25)
Компьютеры (1497)
Кулинария (2184)
Культура (3938)
Литература (5778)
Математика (5918)
Медицина (9278)
Механика (2776)
Образование (13883)
Политика (26404)
Правоведение (321)
Психология (56518)
Религия (1833)
Социология (23400)
Спорт (2350)
Строительство (17942)
Технология (5741)
Транспорт (14634)
Физика (1043)
Философия (440)
Финансы (17336)
Химия (4931)
Экология (6055)
Экономика (9200)
Электроника (7621)


 

 

 

 



Тақырыбы: Күйші. С.Сейфуллин. Біржан



Мақсаты: Оқушыларға С.Сейфуллин туралы мәлімет бере отырып , өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуға, әңгімелеуге үйрету. Сөздік қорларын дамыту. Зеректікке, білімді, ғылымды сүюге тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жацуап, түсіндіру, әңгімелеу.

Көрнекілігі: С.Сейфуллин , Құрманғазы суреттері

Түрі: аралас сабақ

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:Мүсінші Мысық.Оқу, мазмұнын сұрау.

ІІІ Өткенді пысықтау.-Шоқан кімді іздеп келді? Сары бала не істеп жатыр еді? Шоқан Оған қандай өтініш айтты? Шоқан мен Мысық неге келісті? Жақып Шоқанды қалай қарсы алды?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі:тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ.а/Автор туралы түсінік ә/ Күйші оқып, түсіндіру. б/Біржан өлеңін оқып түсіндіру .в/ тақырыптарды оқу,іштей оқу,тізбектей оқу

ҮІ Түсінгендерін тексеру:Жолаушылардың аты неден сескеніп жалтақтады? Оның сауылатын түйе екенін қайдан білді? Жолаушыны кім қарсы алды? Ақсақал жолаушыға қандай ақыл айтты? Күй үйдегілерге ұнады ма? Жолаушының есімі кім? Біржанның әншілігі туралы өлеңде н.е делінген? Біржанның қандай өлеңдерін білесіңдер?

ҮІІ Бекіту.Құрманғазы кім? Тағы қандай күйшілердің белесіңдер?

ҮІІІ Үйге тапсырма:оқу, мазмұны, мәнерлеп оқу. Бағалау.

 

Тақырыбы: Мазмұндама. Аңшы балалар.

Мақсаты:Оқушыларға мазмұндама жаздыра отырып, өз ойларын қорытып, жаза білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту. Еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік: Мазмұндамалар жинағы.

Әдісі: сұрақ-жауап,өзіндік.

Сабақтың жоспары:1.Аңшы қандай жерде мекен еткен? 2.Аңшының балалары қандай?

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Оқушы зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі.Тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Дәптерлерін таратып беру. Мазмұндама тақырыбымен таныстыру, оқып, түсіндіру. Сұрақтарға жауап алу.

Өз түсініктері бойынша қысқаша мазмұнын айту.

ІІІ. Білімдерін тексеру.Мазмұндаманы жазу. Жеке оқушыларға көмек көрсету. Түсіндіру.

ІҮ. Сабақты аяқтау.Оқушы жұмыстарын жинап алу.Бағалау.

 

Сабақтың тақырыбы: Н. Ғабдуллин. Батырдың мінезі

Мақсаты: 1. Б.Момышұлы туралы толық мағлұмат беру.2. Ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту.3. Батырлыққа, ержүректікке тәрбиелеу

Көрнекілік: суреттер.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсінідіру, әңгімелеу.

Түрі: аралас

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру1. С.Сейфуллин өмірі, шығармалары 2. «Біржан» өлеңін мәнерлі оқу

ІІІ. Мақсат қою кезеңіСабақтың мақсатымен таныстыру.

ІҮ. Жаңа сабақ1. Бауыржан Момышұлы 1910 жылы 24 желтоқсанда дүниеге келген. Екінші дүние жүзілік соғыстың даңқы жауынгері, халық қаһарманы, қазақтың көрнекі жазушысы. Ол Жамбыл облысының Жуалы ауданындағы Көкбастау ауылында туылған. Б.Момышұлы 1941 жылы Ұлы Отан соғысы басталысымен генерал майор И.В.Панфиловтың басшылығымен Алматыда жасақталған 316 атқыштар дивизиясының құрамында майданға аттанып, батальон, полк командирі болды. Кейін гвардиялық дивизияны басқарды. Мәскеу түбіндегі шайқаста көрсеткен ерлігі аңызға айналды.

Момышұлына соғыс біткенінен кейін жарты ғасырдай уақыт өткенде Кеңестер Одағының батыры атағы берілді. 2. Мәтіннің авторы – Нығмет Ғабдуллин әңгіме Ұлы Отан соғысының батыры Б.Момышұлы «Батырдың мінезі» мазмұнын түсіндіру. 3. Сергіту сәті 4. Мәтіннен қолданған нақыл сөзді тауып, дәптеріне жазып ал. 5. Оқушыларға іштей оқыту

ҮІ. Қорыту.Осы әңгіме бойынша қандай сурет салар едің?

Ұлы Отан соғысы кезінде болған ерлікке қатысты сөздерді дұрыс, түсініп оқы. Осы нақыл сөздердің мәтінге қатысын айт. Кімге қатысты? Неліктен?

Осы нақыл сөздердегі жеке сөздерді пайдаланып Бауыржане Момышұлын сипатта. Мысалы: Б.Момышұлы тәуекелшіл, ....

ҮІІ. Үйге тапсырма1. Мәтінді түсініп оқы, мазмұнын айту 2. Нақыл сөздерді жаттау

3. Әңгіме бойынша сурет сал . Бағалау.

 

С.Машақов Мәншүк.

Мақсаты: 1.С.Машақовтың «Мәншүк» өлеңін мәнерлеп оқу, Мәншүк туралы түсінік беру. 2.Ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту, оқу дағдыларын жетілдіру. 3.Ұлы Отан Соғысының ардагерлері құрметтеуге,батырлыққа,ерлікке тәрбиелеу.

Көрнекілік: суреттер.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсінідіру, әңгімелеу.

Түрі: аралас

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:1. «Батырдың мінезі» мәтінін оқытып сұрақ қою, мазмұнын сұрау. 2.Б.Момышұлын сипатта.3.Осы әңгімеге салған суреттерін тексеру.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі:Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІҮ.Жан-жақты білімін тексеру1. Ұлы Отан Соғысына қатысқан қандай батырларды білесіндер? 2.Пулемет дегеніміз не?

Ү. Жаңа сабақ:М.Маметованың пулеметшы,ол Ұлы Отан Соғысына қатысқан батыр қыз. 2.Белгілі ақын С.Машақовтың мәншүк апа туралы өлеңімен таныстыру, оқып беру .Оқушыларға шапшаң және мәнерлеп оқуға жаттықтыру. 3.Сергіту сәті. 4.Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздерге түсінік беру. Қаһар-ашу,ыза Қатуланған –ашуланған, кектенген жасымаған-көңілі бөсамаған, әлсіздік көрсетпеген.5.Ақын сөздерін пайдаланған Мәншүкті сипатта.Мәншүк –өлім қауіпінен жасымаған. Мәншүк-жаудан тайсалмаған

ҮІ. Қорыту.Сұрақтарға жауап алу.1.Қызу ұрыстың жүріп жатқаның өлеңнің қай жолдарынан байқадың? 2.Мәншүктің пулеметшы екенін неден аңғардың? 3.сөз сандықта белгіленген сөздерді оққы. Ол сөздерді өлеңнен тап.

ҮІІ. Үйге тапсырма:Мәншүк өлеңін шапшаң және мәнерлеп оқу. Мөлдір бұлақ журналына Мәншүк туралы дәптеріне жазып кел.Бағалау.

 

Тақырыбы: Әлия.

Мақсаты: Шығыстың қос шынары Әлия туралы түсінік беру. Танымдық қабілетін дамыту. Патриоттық тәрбие беру.

Көрнекілік: арнайы суреттер. Әдісі: сұрақ-жауап, түсінідіру, әңгімелеу.

Түрі: аралас

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:Әлия

ІІІ. Өткенді пысықтау:Шығарма кімнің атынан әңгімеленген?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Әлия.

Ү. Жаңа сабақ:а/Әлия. өлеңдерінің мағынасын ашу. ә/ Сөздік жұмысын жүргізу. Өлеңдерді оқу,іштей оқу,тізбектей оқу,жеке-жеке,дәптермен жұмыс.Сергіті сәті

ҮІ. Түсінгендерін тексеру.Әлия Молдағұлова жөнінде не білесіңдер? Өлеңнің бірінші шумағында не туралы айтылған? Жанып түскен ақ жұлдыз дегенді қалай түсінесіңдер?

ҮІІ Қорыту.Мақалдар айту. Елін, жерін, Отанын қорғай білуге тәрбиелеу.

ҮІІІ. Үйге тапсырма:Мәнерлеп оқу.Бағалау.

 

Тақырыбы: Алып бала

Мақсаты: Алып бала туралы әңгімені түсініп оқуға дағдыландыру. Оқу дағдысын қалыптастыру. Сөздік, қорларын, тілін дамыту. Епті, батыл болуға тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу,

Түрі: аралас сабақ

Көрнекілік: суреттер

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:Батылдық. Тізбектей оқу. Мазмұнын айтқызу.

ІІІ Білімдерін тексеру:-Нұрмағамбет қасқырды қалай байқап қалды? Ол неліктен батыл бала,балуан бала атанған? Бала қандай тәуекелге барды? Ол қасқырды немен түртті? Қасқыр қандай әрекет жасады? Қасқыр неге қалжырады? Айқас немен аяқталды?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Алып бала.

Ү. Жаңа сабақ.Оқулықпен жұмыса/ әңгімені оқу, әңгімелеу Қажымұқан Мұңайтпасов- туралы түсінік беру. Сөздік жұмыс, іштей оқу. Тізбектей оқу.Дәптермен жұмыс.

ҮІ Түсінгендерін тексеру:Мұқан қозы бағып жүргенде, оның серігі қандай жағдайға душар болды? Бала жігіт неге тарығып жылады?

ҮІІ Бекіту:Әңгіме неге Алып бала деп аталған?

ҮІІІ. Үйге тапсырма:Оқу, мазмұны. Бағалау.

 



Просмотров 1083

Эта страница нарушает авторские права




allrefrs.su - 2024 год. Все права принадлежат их авторам!