![]()
Главная Обратная связь Дисциплины:
Архитектура (936) ![]()
|
Приклади розв’язування задач
2.2.1 Визначення необхідного повітрообміну у виробничих приміщеннях Завдання 1. Визначити необхідний повітрообмін (L) та його кратність (К) для вентиляційної системи цеху за наявності та відсутності місцевих відсмоктувачів. Цех має розміри: довжина А= 72 м, ширина В= 24 м, висота стелі Н= 8 м. Інтенсивність надходження пилу у повітря робочої зони М= 0,6 г/хвил. (ГДКпилу=4 мг/м3). Концентрація пилу в повітрі робочої зони приймається рівною ГДК (Ср.з.), концентрація пилу в повітрі що видаляється загальнообмінною вентиляцією дорівнює: Свид.=0,3·Ср.з., концентрація пилу, що подається в цех Сп=0,2 мг/м3, об’єм повітря, що видаляється місцевими відсмоктувачами з повітря робочої зони Lр.з.= 4500 м3/год. Розв’язання. Розрахунок необхідного повітрообміну проводиться згідно зі СНиП 2.04.05.91 “Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха” [1,25,43]:
де L - необхідний повітрообмін, м3/год., Lр.з. - об’єм повітря, що видаляється місцевими відсмоктувачами з повітря робочої зони, м3/год., М - інтенсивність надходження пилу у повітря робочої зони, мг/год., Ср.з. - концентрація пилу в повітрі робочої зони, мг/м3, Сп - концентрація пилу, що подається в цех, мг/м3, Свид. - концентрація пилу в повітрі що видаляється загальнообмінною вентиляцією, мг/м3. 1) За наявності місцевих відсмоктувачів. Визначаємо кількість виділення пилу з [г/хвил] у [мг/год]: М=0,6·103·60=36000 мг/год. Необхідний повітрообмін складає:
Кратність повітрообміну [43]: К = L/ Vв , обм./год.(2.2) де Vв – внутрішній вільний об’єм приміщення, Vв » 0,8V, де V – об’єм приміщення, м3. Кратність повітрообміну показує, скільки разів протягом години обмінюється повітря у приміщенні (К = 1…10).
2) Відсутність місцевих відсмоктувачів. За відсутності місцевих відсмоктувачів формула (2.1) спрощується:
Завдання 2. Визначити повітрообмін та його кратність, якщо у повітря робочої зони цеху потрапляє декілька хімічних речовин одно спрямованої дії. Об’єм повітря у виробничому приміщенні V=2000 м3, інтенсивність надходження вуглекислого газу Розв’язання. Визначаємо можливу концентрацію шкідливих речовин в повітрі робочої зони за восьмигодинну робочу зміну (Ср.з.) за відсутності вентиляції [25].
Оскільки речовини мають односпрямований вплив, то виникає необхідність у перевірці умови допустимої концентрації [25]:
Підставивши значення у формулу (2.4) отримаємо: Умова (2.4) не виконується, тому виникає необхідність у розрахунку загальнообмінної вентиляції. Для розрахунку максимальних концентрацій шкідливих речовин у суміші перепишемо (2.4) у наступному вигляді:
Враховуючи, що об’єм повітря, яке подається у виробниче приміщення, однаковий для видалення обох шкідливих речовин, то формулу (2.3) можна записати наступним чином:
Максимальна концентрація СО2 в суміші при видаленні повітря з цеху складає:
Для розрахунку максимальної концентрації СО2 в повітрі, що видаляється з приміщення використаємо формулу (2.3):
Перевіряємо умову допустимої концентрації: Таким чином розрахунок виконано вірно. Завдання 3. В монтажному цеху, що має розміри: довжина А= 40 м, ширина В= 20 м, висота стелі Н= 8 м, виконується пайка та лудіння м’яким припоєм ПОС-40 (плюмбуму – t=40%), витрата припою m=0,4 кг/год, об’єм випаровувань q=0,3%, кількість працівників в цеху n=70 осіб, концентрація плюмбуму, що надходить у приміщення з системи вентиляції Сп=0, ГДКPb=0,01 мг/м3. Визначити необхідний повітрообмін. Розв’язання. Визначаємо кількість плюмбуму, що випаровується за годину робочої зміни [25, 40]:
де М –інтенсивність випаровування плюмбуму, мг/год., t – частка плюмбуму в припої, од., m – витрата припою, кг/год., q – частка припою, що випаровується, од.. М = 0,4·0,4·0,003·106=480 мг/год.
За формулою (2.3) знаходимо повітрообмін в цеху:
Визначаємо об’єм повітря, що необхідний для забезпечення всіх працюючих: Ls = n·L (2.6) де n – кількість працюючих; L – витрата повітря на одного працюючого, м3/год. Згідно ДБН А.2.2-1-2003 об’єм повітря повинен складати не менш 60 м3/год на одного працівника. Таким чином: Ls = 70·60=4200 м3/год. Обираємо більше значення для подальших розрахунків. Кратність повітрообміну: К = L/ Vв=48000/(0,8·40·20·8)=9,4 обм./год.
Завдання 4. Визначити повітрообмін в офісному приміщенні, якщо відомо: кількість працюючих 5 осіб (2 жінки, 3 чоловіка), комп’ютери 5 одиниць, кожний потужністю 0,3 кВт, принтери 2 одиниці по 0,7 кВт, ксерокс - 0,8 кВт, потужність освітлювальних приладів N=400 Вт. Максимальна кількість тепла від сонячної радіації, що потрапляє крізь вікна Qрад=150 Вт. Площа приміщення 48 м2, висота стелі 3,2 м. Розв’язання. Загальний розрахунок тепла в офісному приміщенні [25, 39]: Qнадл = Qобл +Qлюд +Qосв +Qрад, Вт, (2.7) де Qнадл – надлишок тепла в приміщенні, Вт; Qобл – виділення теплоти від обладнання, Вт; Qлюд – виділення тепла від працюючих, Вт; Qосв - виділення тепла від освітлювальних приладів, Вт; Qрад - надходження тепла крізь зовнішні отвори від сонячної радіації, Вт. Qобл = n·P·k1·k2, (2.8) де n – кількість обладнання; Р – встановлена потужність обладнання, Вт; k1 – коефіцієнт використання потужності (k1=0,8); k2 – коефіцієнт одночасності роботи обладнання (k2=0,5). Qобл= (5·300+2·700+1·800)·0,8·0,5 = 1480 Вт. Qлюд =nч·qч + nж ·qж, (2.9) де nч, nж – кількість працюючих чоловіків та жінок, відповідно; qч, qж – кількість тепла, що виділяється чоловіком та жінкою, відповідно: для чоловіка при температурі повітря робочої зони 20оС та легкої категорії робіт qч=99 Вт, qж=0,85 ·qч= 84,15 Вт. Qлюд = 3·99 + 2·84,15 = 465 Вт. Qосв = N=400 Вт. Qнадл = 1480+465+400+150=2495 Вт. Потрібний повітрообмін за надлишками тепла: розраховуємо за формулою [25]:
де Q – кількість тепла, яке виділяється в приміщення за годину, Дж: Q=3600·Qнадл=3600·1480=5328000 Дж = 5328 кДж; с – теплоємність повітря, Дж/кг (в інтервалі температур від 0ºС до 100ºС приймається рівною 1,01·103 Дж/кг); ρ – густина повітря, кг/м3 (дорівнює ρвнт=1,2 кг/м3); tвид – температура повітря, що видаляється; tзовн.- температура повітря, що подається до робочої зони. Різниця показників температур повітря (
Кратність повітрообміну: К = L/ Vв= 720,3/ (0,8·48·3,2)=5,8 обм./год.
Завдання 5. Розрахувати повітрообмін при виконанні паяльних робіт, що створюється місцевим відсмоктувачем з розмірами всмоктувального отвору 0,25х0,15 м та розташованим на відстані 0,2 м від робочої поверхні. Розв’язання. Розраховуємо кількість повітря для прямокутних отворів з гострими кромками за формулою [40], м3/с:
де S – площа отвору, м2; Е – більша сторона отвору для всмоктування повітря, м; Х – відстань між отвором та зоною пайки, м; υх – швидкість руху повітря в зоні пайки, м/с (υх= 0,25…0,5 м/с). L = (0,0375+7,7·0,250,63·0,21,4)·0,3=0,112 м3/с = 403,2 м3/год.
![]() |