![]()
Главная Обратная связь Дисциплины:
Архитектура (936) ![]()
|
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ. Іонний добуток води- добуток рівноважних концентрацій іонів і
Іонний добуток води- добуток рівноважних концентрацій іонів
ПРИКЛАДИ ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ Приклад 1. Визначення рН і рОН розчину сильного електроліту. Обчислити рН і рОН розчину, 100 мл якого містять 0,4 г натрій гідроксиду. Розв’язання. Водневий показник рН розраховують за формулою Із рівняння дисоціації видно, що з 1 моль NaOH утворюється 1 моль іонів ОН-. Оскільки NaOH сильний електроліт, то концентрація гідроксид-іонів у ньому дорівнює молярній концентрації NaOH.
Отже, концентрація іонів ОН- в 0,1 М розчині NaOH дорівнює:
Відомо, що [Н+][ОН-]=10-14. Звідси знаходимо концентрацію іонів Н+ Водневий показник розчину NaOH дорівнює:
Водневий показник можна розрахувати також через співвідношення рН+рОН=14. Звідси рН=14 – рОН =14 – 1 = 13.
Приклад 2. Визначення рН і рОН розчину слабкого електроліту. Визначити рН і рОН розчину, в 2 л якого міститься 0,12 г ацетатної кислоти, константа дисоціації якої дорівнює 1,75·10-5 (довідкова величина). Розв’язання. Кислотність даного розчину обумовлена дисоціацією кислоти
СН3СООН ↔ СН3СОО- + Н+ Водневий показник рН розраховують за формулою рН = - lg[H+], тобто слід знати концентрацію іонів Н+. Концентрація іонів у розчині електроліту залежить від молярної концентрації СМ, ступеня дисоціації електроліту α і числа іонів n даного виду, що утворюються при дисоціації електроліту, тобто Сіон = СМ·α ·n Для визначення концентрації іонів Н+ в розчині СН3СООН спочатку знаходимо молярну концентрацію розчину за формулою Із рівняння дисоціації кислоти видно, що з 1 моль СН3СООН утворюється 1 моль йонів Н+, тобто n = 1, тому концентрація йонів Н+ в розчинах одноосновних кислот розраховується за формулою [H+] = CM·α = CM·
Отже, Звідси водневий показник розчину СН3СООН дорівнює: рН = - lg[H+] = - lg 1,32·10-4 = - (lg 1,32+lg 10-4) = -(0,12 - 4) = - (-3,88) =3,88. Гідроксидний показник рОН = 14 – рН = 14 – 3,88 = 10,12.
КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ 361. Визначити рН розчину, в 200 мл якого міститься 0,054 г ціанідної кислоти. Константа дисоціації Кдис = 6,2·10-10. Відповідь: 5,6
362. Чому дорівнює рОН розчину, в 500 мл якого міститься 6,3 г нітратної кислоти. Дисоціацію кислоти вважати повною. Відповідь: 13,3.
363. Обчислити рН і рОН розчину, в 400 мл якого міститься 2,4 г ацетатної кислоти. Константа дисоціації Кдис = 1,75·10-5. Відповідь: 2,38; 11,62
364. Визначити рН розчину, в 1 л якого міститься 0,1 г NaOH (α = 1).
Відповідь: 11,4
365. Обчислити рОН розчину в 500 мл якого міститься 0,34 г сульфідної кислоти, враховуючи дисоціацію за першим ступенем (К1=1,1·10-7) Відповідь: 7,96
366. Визначити рН розчину, в 200 мл якого міститься 0,35 г амоній гідроксиду з константою дисоціації Кдис = 1,77·10-5. Відповідь: 10,97
367. Визначити рОН розчину, в 500 мл якого міститься 3,1 г карбонатної кислоти, враховуючи дисоціацію за першим ступенем ( Відповідь: 10,32.
368. Обчислити рН розчину, в 250 мл якого міститься 5,6 г калій гідроксиду (α=1). Відповідь: 13,6
369. Визначити рОН розчину, в 250 мл якого міститься 2,84 г нітратної кислоти, вважаючи дисоціацію кислоти повною. Відповідь: 13,26
370. Визначити рОН розчину, в 400 мл якого міститься 0,73 г хлоридної кислоти, вважаючи дисоціацію кислоти повною. Відповідь: 12,7
371. Визначити рН розчину, в 200 мл якого міститься 0,04 г натрій гідроксиду (α = 1). Відповідь: 11,7
372. Обчислити рОН розчину, в 250 мл якого міститься 0,94 г нітритної кислоти, константа дисоціації якої Кдис = 5,1·10-4. Відповідь: 12,9
373. Визначити рОН розчину, в 400 мл якого міститься 0,48 г ацетатної кислоти, якщо константа дисоціації Кдис = 1,75·10-5. Відповідь: 10,77
374. Визначити рН розчину, в 2 л якого міститься 11,2 г калій гідроксиду (α = 1). Відповідь: 12.
375. Обчислити рОН розчину, в 500 мл якого міститься 0,47 г нітритної кислоти, константа дисоціації якої Кдис = 5,1·10-4. Відповідь: 11,5
376. Визначити рН розчину, в 400 мл якого міститься 0,7 г амоній гідроксиду, константа дисоціації якого Кдис = 1,77·10-5. Відповідь: 10,97
377. Визначити рОН розчину, в 500 мл якого міститься 0,98 г сульфатної кислоти, вважаючи дисоціацію кислоти повною. Відповідь: 12,6
378. Визначити рН розчину, в 250 мл якого міститься 0,07 г калій гідроксиду ( α = 1). Відповідь: 11,7
379. Визначити рОН розчину, в 200 мл якого міститься 1,02 г хлоридної кислоти (α = 1). Відповідь: 13,15
380. Визначити рОН розчину, в 400 мл якого міститься 11,4 г нітритної кислоти, константа дисоціації якої Кдис = 5,1·10-4. Відповідь: 12,24
ІОННА РІВНОВАГА В ГЕТЕРОГЕННИХ СИСТЕМАХ ДОБУТОК РОЗЧИННОСТІ
![]() |