Главная Обратная связь

Дисциплины:

Архитектура (936)
Биология (6393)
География (744)
История (25)
Компьютеры (1497)
Кулинария (2184)
Культура (3938)
Литература (5778)
Математика (5918)
Медицина (9278)
Механика (2776)
Образование (13883)
Политика (26404)
Правоведение (321)
Психология (56518)
Религия (1833)
Социология (23400)
Спорт (2350)
Строительство (17942)
Технология (5741)
Транспорт (14634)
Физика (1043)
Философия (440)
Финансы (17336)
Химия (4931)
Экология (6055)
Экономика (9200)
Электроника (7621)


 

 

 

 



Оқушылардың білімдерін бағалау, қорытындылау



Тақырыбы: Ата ақылы

Мақсаты:1. С.Көбеевтың ата ақылы, атасы мен немересі жайлы түсінік беру. 2.Дұрыс оқу,түснігін айтуға дағдыландыру 3.Үлкенді құрметтеуге баулу

Көрнекілігі: суреттер,сызба

Түрі: жаңа сабақ

Сөздік қормен жұмыс:ақыл,аяқ,ұялу,қартаю

Сабақтың жоспары:

ІІ. Жаңа сабақ:1.Кіріспе 2.Мүғалімнің түсіндірмесі

Пысықтау қорыту. Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Өткенді қайталау.

Қазір қай жыл мезгілі? Қыста қандай өзгерістер болады? Қысқы еңбектер жайлы не білесің?

ІІІ. Жаңа сабақ

а/кіріспе жазушы ұстаз С.Көбеев Қостанай облысында туған.сОл кім екенін білесің бе?

Б) Мұғалімнің түсіндірмесі. Сызбамен жұмыс.Пысықтау

1.Кітаппен жұмыс ә/ Өлеңдерді оқу, талдау. б/ Сөздік жұмысын жүргізу.

Оқулықпен жұмыс: іштей оқу, тізбектей оқу, жеке-жеке оқу

І. Түсінгендерін тексеру

Өлең кімге арналған? Түн ұйқысын төрт бөліп дегенді қалай түсінесің? Күшті болып өсу үшін нелер қажет? Қайталанып тұрған сөздерді табу. Өз уақытыңды қалай пайдаланасың?

ҮІІ. Қорыту.Мақал-мәтелдер.

ІІІ .Үйге тапсырма

Өлеңдерді мәнерлеп оқу, бағалау

 

Сабақтың тақырыбы: « Қадірлі әкелерім, мейірлі аналарым » бөлімі.

Атасы мен немересі.

Сабақтың мақсаты: 1.Дұрыс, түсініп, дауыс ырғағын, интонациясын келтіріп оқуға

үйрету.

2. Шығарманы жазған жазушы жайлы білуге, ойын толық баяндап

жеткізуге, теріп оқу, сұраққа толық жауап беруге дағдыландыру.

3. Үлкенді сыйлауға, адамгершілікке баулу.

Сабақтың түрі. Жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі.Сұрақ- жауап, әңгімелеу, рөлмен оқу.

Көрнекілігі. С. Көбеевтің суреті, сызба, сөздік.

Сабақтың барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі 1.Сабаққа балаларды дайындау, бірге жұмыс істеу маған ұнайтынын хабарлау және олардың назарын сабаққа аудару 2.Сабақ мақсатымен таныстыру.

ІІ. Жаңа сабақ

Кіріспе.

а) -Бүгінгі сабақта біз келесі бір « Қадірлі әкелерім, мейірлі аналарым » бөлімін оқимыз.

-Балалар, сендердің үйде аталарың, әжелерің бар ма?

- Сендер ол кісілерді қалай көресіңдер? Кім айтады?

-Ата, әжесін жақсы көретін балалар Сырбай Мәуленовтың « Ата ақылы» деген өлеңін тез жаттай алар ма екен ?

-Кәне жаттап көрелік.

ә). Балалар, мына нақыл сөзге көңіл бөліп көрелік: « Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келер». Осы нақыл сөздің « Ата ақылы» өлеңіне қатысы бар деп ойлайсың ба?

 

2. Мұғалімнің түсіндіруі.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда осы нақыл сөзге құрылған әңгімені түсініп оқып көрелік. Мәтіннің авторы-Спандияр Көбеев

- Ол кім? Сызба бойынша кім түсіндіріп береді?

3. Оқулықпен жұмыс. - ( жалғастырып, түсініп, шапшаң оқу)

Рөлмен оқу. Теріп оқу.

4. Сөздік жұмыс. (дәптерге жазу)

- Қандай жаңа сөз кездестірдіңдер

- « Аяқ » деген сөз нені білдіреді? Қай сабақта біз осындай сөздер жайл оқыдық? (қазақ тілінде) Оны қандай сөздер деп айтушы едік? (көп мағыналы)

ІІІ. Жаңа сабақты бекіту.

1. Мәтіннен әкесі мен баласының сөздерін тауып оқу.

2. Баланың неге осылай сөйлегенін түсіндір.

3. Жазушы не айтпақшы болды? « Ата ақылы» өлеңін пайдаланып жауап беріп көр.

ІҮ. Қорыту.

- Қандай бөлімді оқыдық?

- Бүгінгі сабақтан не білдік?

- Өзіңе қандай әсер алдың, көңіліңе не түйдің ?

Ү.Оқушылардың білімдерін бағалау, қорытындылау.

 

Сабақтың тақырыбы. « Шал мен балалар» Спандияр Көбеев

Сабақтың мақсаты: 1. Дұрыс, түсініп , дауыс ырғағын, интонациясын келтіріп оқуға

үйрету.

2. Шығарманы жазған жазушы жайлы білуге, ойын толық баяндап

жеткізуге, теріп оқу, сұраққа толық жауап беруге дағдыландыру.

3. Үлкенді сыйлауға, адамгершілікке баулу.

Сабақтың түрі. Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі. Сұрақ- жауап, әңгімелеу,рөлмен оқу.

Көрнекілігі. С. Көбеевтің суреті, сөзжұмбақ, тыйым сөз.

Сабақтың барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі: . 1.Сабаққа балаларды дайындау, бірге жұмыс істеу маған ұнайтынын хабарлау және олардың назарын сабаққа аудару 2.Сабақ мақсатымен таныстыру.

ІІ. Жаңа сабақ

1. Кіріспе.

-Бүгінгі сабақта біз келесі бір « Қадірлі әкелерім, мейірлі аналарым » бөлімінің Шал мен балалар мәтінін оқимыз.

-Балалар, сендердің үйлеріңде аталарың, әжелерің бар ма?

- Сендер ол кісілерді қалай көресіңдер? Кім айтады?

- Егер сендердің ата -әжелерің емес басқа үлкен кісілер болса, онда оларды сыйлар ма едіңдер?

2. Мұғалімнің түсіндіруі.

Олай болса, бүгінгі сабағымызды сөзжұмбақ шешуден бастайық. Ол үшін алдыңғы сабақты есіңе түсір. (өткенді қайталау)

Сөзжұмбақтағы күлгін көк түсті торкөздегі сөзді оқы. Ол кім?

- Спандияр Көбеевтің тағы бір әңгімесін түсініп оқып көрелік.

Оқулықпен жұмыс. - Түсініп, дұрыс оқу .Рөлмен оқу. Тауып оқу.

- Мәтіннен шалмен мен балалардың сөздерін тауып оқу.

- Балалар неліктен ұялды?

Жаңа сабақты бекіту

1. Дәптермен жұмыс.

- Мына тыйым сөздерді оқып көрелік « Әркімді бір келемеждеп, мұқатпа.» оны қалай түсінесің?

2. Балалардың іс-әрекетіне өз көзқарасың қандай?

3. Мәтінге басқаша ат қой.

Орыту.

- Бүгінгі сабақтан не білдік?

- Өзіңе қандай әсер алдың, көңіліңе не түйдің ?

- Ойланып жауап бер.

Асқар дастарқан басында шешесіне:

- Сен шайды көп ішесің, - деп кінә тақты.

- « Сен » деме, « сіз» деп сөйле, -деді оған әкесі.

- Менің досым Сергей әке- шешесіне « сен » деп сөйлейді ғой. «сен» деп сөйлейді ғой.

« Сен » деген ең жақын адамдарға айтылады емес пе ?- деді Асқар.

Кімнің пікірі дұрыс? Сен ата- анаңа не дейсің?



Просмотров 1375

Эта страница нарушает авторские права




allrefrs.su - 2024 год. Все права принадлежат их авторам!