Главная Обратная связь Дисциплины:
Архитектура (936)
|
Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауды ажырату
(340- 349 жаттығулар.) Мақсаты: 1. Жаттығулар орындай отырып, жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге үйрету; тілін сөздік қорларын дамыту , байқампаздыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: арнайы плакаттар Әдісі: сұрақ-жацуап, өзіндік. Түрі: қайталау. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік. ІІ. Мақсат қою кезеңі.Жұрнақ пен жалғау. ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 339- жаттығу. Оқу, талдау. ІҮ. Білімдерін тексеру.Оқулықпен жұмыс.а/ Көркем жазу.Зз Зз Зз зәулім, зығыр, 340-жаттығу оқу, талдау, Шоқан туралы білетініңді айт. ә/ топқа бөлініп: 1) 342-жаттығу 2) 343-жаттығу 3) 345-жаттығу. Ү. Қорыту.Жұрнақ дегеніміз не? Түбір сөз? .Жалғау деген не? 341-жаттығу ҮІ. Үйге тапсырма: 344-жаттығу «Балықшы ».Бағалау. № 78 . Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғаудың қызметі(346-354 жаттығу.) Мақсаты: Жаттығулар орындай отырып жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге үйрету. Тілін сөздік қорларын дамыту. Байқампаздыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: арнайы плакаттар Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік. Түрі: қайталау. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік. ІІ. Мақсат қою кезеңі:Жұрнақ пен жалғау ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:344-жаттығу. ІІІ. Білімдерін тексеру.Көркем жазуГг Гүлбаршын.346-жаттығу жалғау не үшін керек екенін , кітап туралы мақал-мәтел айт. 347-жаттығу жұрнақ пен жалғаудың қайсысы бұрын жалғанғанын бақылап, қорытынды жаса. Топқа бөлініп: 1) 348-жаттығу, 2) 350-жаттығу 3) 353-жаттығу. Ү. Қорыту.Жұрнақ деген не?Жалғау деген не?Түбір сөз деген не? 352-жаттығу Ү. Үйге тапсырма :354- жаттығу,бағалау.
№ 79. Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғаудың қызметі. (276-280 жаттығулар) Мақсаты: Жұрнақ пен жалғау туралы өткен сабақтарда алған білімдерін кеңейту; оларға жұрнақ пен жалғаудың түбір сөзге жалғану тәртібін меңгерту; сауатты жазу дағдыларын дамыту; байқампаздыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі:үлестірмелер, Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік ІІ. Мақсат қою кезеңі:Жұрнақ пен жалғау. ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 354- жаттығу ҮІ. Білімдерін тексеру:Көркем жазу. 355-жаттығу жалғауды тап. 356-жаттығу өзгертіп жаз. ҮІІ Қорыту:357 –жаттығу Бірлік, іскер сөздерінен сөйлем құр. Үлестірмелермен жұмыс.358-жаттығу талда. ҮІІІ Үйге тапсырма: 359-жаттығу,бағалау.
№ 80. Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғаудың жазылуы. (360-364 жаттығулар) Мақсаты: Жұрнақ пен жалғаудың түбір сөзге жалғану заңдылықтарын аңғартып, сауатты жазу дағдыларын дамыту, байланыстырып сөйлеуін жетілдіру; оқушылардың ойлау қабілетін дамыту; адамгершілікке тәрбиелеу. Көрнекілігі: сурет, үлестірме қағаздар. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздендіру. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:359-жаттығу оқу, талдау. ІІІ. Сабақтың мақсатын қою:Көркем жазу минуты ІҮ.Білімдерін тексеру:360-жаттығу жалғау мен жұрнақты ажырат. 361-жаттығу. Жатқа жаз, жалғаулар сөйлемде қандай қызмет атқарып тұрғанын түсіндір. Топқа бөлініп; 1)363-жаттығу 2) 364-жаттығу 3) 365-жаттығу.. Ү.Үйге тапсырма: 362-жаттығу «Қозыға».
№ 81. Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау. (366-369 жаттығулар) Мақсаты: Оқушыларға өткен сабақта алған дағдыларын жетілдіру, оларға жұрнақ пен жалғаудың түбір сөзге жалғануы тәртібін меңгерту.Ойлау қабілеттерін дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: үлестірмелер. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 362- жаттығу ІІІ. Мақсат қою кезеңі:Жұрнақ пен жалғау. ІҮ. Білімдерін тексеру. 366-жаттығу. Жатқа жазу, мағынасын түсіндір. 367-жаттығу ребусты шеш, сөйлем құра. 368-жаттығу жұрнақ пен жалғаудың қайсысы бұрын жазылатынын мысал арқылы дәлелде. Сабақты қорыту : 369-жаттығу Ү. Үйге тапсырма :Өткенді қайталау. бағалау.
№ 82. Тақырыбы: Бақылау диктанты. «Қамқорлық»( 40сөз) Мақсаты: Диктант жаздыра отырып оқушы білімін тексеру.Сауатты , көркем жазуға баулу.Ұқыптылыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: Диктанттар жинағы Әдісі:сұрақ-жауап, өзіндік Түрі: бағалау Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық ІІ. Мақсат қою кезеңі.Диктант. ІІІ. Білімдерін тексеру.Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?Сөйлем неден басталады?Сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады? 2) Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді. 3)Ерекше сөздерді 3 рет қайталап оқиды. Тапсырма: 1. « Қамқорлық, балапандардың» түбірі мен қосымшасын ажырат. 2.Мәтінде неше сөйлем бар? ІҮ. Сабақты аяқтау.Бағалау. Тақырыбы: Қатемен жұмыс Мақсаты:Диктантты талдау. Оқушылардың жазған бақылау диктанттарын талдау. Қатемен жұмыс жүргізу. Сауатын білімін дамыту.Ұқыпты , таза жазуға тәрбиелеу. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау. Көрнекілігі: диктанттар жинағы Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік. ІІ. Мақсат қою кезеңі:Қатемен жұмыс. ІІІ. Білімдерін тексеру:1.өткенді еске түсіру.2.ережелерді еске түсіру.3.дәптерлерін тарату.Тақтамен жұмыс.Оқушыларға жіберген қателерін талдату., тақтаға жазу.Тақтаға қиын сөздерді жазғызу.( Диктанттар жинағынан қосымша материалдарды пайдалану). ІҮ.Қорыту.Бағалау. ҮІІІ Үйге тапсырма:қайталау. № 84. Тақырыбы: Сөз таптары (370- 374жаттығулар) Мақсаты: 1. Сөз таптары туралы түсінік беру, жаттығулар орындай отырып, білімдерін қалыптастыру Міндеттері: 2.Білімге деген қызығушылығын, ойлауын дамыту. 3.Зейінді , ұқыпты болуға тәрбиелеу Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік Көрнекілігі: үлестірмелер, сөзжұмбақ Түрі: аралас сабақ. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік. ІІ. Өткенді пысықтау.Қандай сөз таптарын білесіңдер? ІҮ. Мақсат қою кезеңі.Сөз таптары Ү. Жаңа сабақ:Көркем жазу. Сөздік диктант. 370-жаттығузаттың атын, қимылын, сынын, санын білдіретін сөздерді тиісті сұрақтардың астына жаз, назар аудар. Кім? не? Не істеді? Қандай ? Қанша? Ата жазды ақ екі ... ... ... ... Ережені талдау. 371-жаттығу жатқа жаз, шешуін тап. Торы тай, Табанында төрт ай. (таға) Заттың атын, сынын, санын білдіретін сөздерді тап. ҮІ. Бекіту.Бүгін не өттік? Сөз таптарына не жатады? 372-жаттығу ребусты шеш, сөйлем құр. «қызық». 373-жаттығу дәлелде. ҮІІ. Үйге тапсырма:374-жаттығу,бағалау. № 85. Тақырыбы: Зат есім( 375-380 жаттығулар) Мақсаты: 1.Зат есім туралы түсінік беру, жаттығулар орындай отырып, білімдерін қалыптастыру Міндеттері: 2.Білімге деген қызығушылығын, ойлауын дамыту. 3.Зейінді , ұқыпты болуға тәрбиелеу Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік Көрнекілігі: үлестірмелер, сөзжұмбақ Түрі: аралас сабақ. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.374- жаттығу ІІІ. Өткенді пысықтау.Қандай сөз таптарын білесіңдер? ІҮ. Мақсат қою кезеңі.Зат есім. Ү. Жаңа сабақ.300-жаттығу сөзжұмбақ шешу, сұрақ қой. 375-жаттығу Кім ? Не? Сұрағына жауап беретін сөздерді табу. Ақыл- тозбайтын тон,Шешен сөз бастар Білім – таусылмайтын кен Батыр қол бастар. Ережені меңгерту.Хормен оқыту ҮІ . Түсінгендерін тексеру.377-жаттығу не? сұрағына жауап беретін сөзді қойып жаз. үреді. ұлиды. қарқылдайды. 378-жаттығу кім? не? сұрағына жауап беретін сөздерді топтастырып жаз. Үлгі. Кім? – сатушы, ... Не? - кітап, ... ҮІ. Бекіту.Бүгін не өттік? Зат есім жегеніміз не? Зат есімнің сұрақтары? 379-жаттығу дәлелдеу, 380- жаттығу сөзжұмбақты шешу. ҮІІ. Үйге тапсырма: 380- жаттығу «Қыста»,бағалау.
|