Главная Обратная связь

Дисциплины:

Архитектура (936)
Биология (6393)
География (744)
История (25)
Компьютеры (1497)
Кулинария (2184)
Культура (3938)
Литература (5778)
Математика (5918)
Медицина (9278)
Механика (2776)
Образование (13883)
Политика (26404)
Правоведение (321)
Психология (56518)
Религия (1833)
Социология (23400)
Спорт (2350)
Строительство (17942)
Технология (5741)
Транспорт (14634)
Физика (1043)
Философия (440)
Финансы (17336)
Химия (4931)
Экология (6055)
Экономика (9200)
Электроника (7621)


 

 

 

 



Тақырыбы: Өсімдік - тірі ағза



Мақсаты: Өсімдіктің тірі табиғат екенін дәлелдеу. Оның тұқымнан өсетіні, жер бетінде өсіп шығуы жайында ұғым беру.Танымдық қабілеттерін дамыту. Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,

Көрнекілігі: өсімдіктер суреті

Түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу, - оқушыларды түгендеу - сабаяққа даярлық.

ІІ. Мақсат қою кезеңі:Өсімдік – тірі организм

ІІІ. Жаңа сабақ.а/ Өсімдік – тірі ағза. Өсімдік тыныс алады, қоректенеді, өседі, көбейеді, өледі. Өсімдік – бұта, ағаш, шөп. Ағаш – емен,қарағай, қайың,тал, емен. Бұта – тобылғы,итмұрын, жыңғыл. Шөп текті өсімдіктер – шоңайна, бетеге, бақбақ, жоңышқа, жусан. Балауса шағы – тамыры жетілмеген, сабағы қысқа, жапырақтары аз.

Жетілген шағы – сабағы ұзарып, қатаяды, тамыры тармақталып, топырақтың терең қабытына кіреді. Өсімдік қартаяды – тұқымдары түсіп, сабағы, жапырағы қурайды, тіршілігі тоқтайды.Оқулықпен жұмыс.Тақырыпты оқып, түсіндіремін. Тақырыпты өздері оқиды,іштей оқу,тізбектей оқу, жеке-жеке оқу.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру.Өсімдікке не жатады? Өсімдіктердің бәріне ортақ қандай қасиеті бар? Өсімдік өсу үшін не қажет? Бұталарды ата. Ағаштарды ата?

ҮІІ Бекіту.Бүгін не білдік?Өсімдіктер тұқымнан қалай өнеді?

ҮІІІ. Үйге тапсырма 1.54-55 бет оқу. 2.Бағалау.

 

Тақырыбы: Өсімдік мүшелері және оның қызметі. Тамыр.

Мақсаты: Өсімдік мүшелері және оның қызметі. Тамыр туралы түсінік беру.

Түсініп оқуға дағдыландыру.Ой-өрісін дүниетанымын кеңейту.

Өсімдіктерді қорғауға, күте блуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: өсімдік мүшелері, суреттер

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,

Түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік

ІІ. Мақсат қою кезеңі :Өсімдік мүшелері және оның қызметі. Тамыр.

ІІІ. Жаңа сабақ:а/ Өсімдік мүшелерін еске түсіру ә/ Тамыр туралы түсіндіру. Тамырды көрсету.Негізгі тамыр, шашақ тамыр, кіндік тамыр.б/ Оқулықпен жұмыс. Іштей оқу, тізбектей оқу.в/ Дәптермен жұмыс.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:Өсімдік мүшелерін ата?Тамыр туралы не білдік? Қандай тамырдың түрлерін білесіңдер?Өсімдік тамыры не үшін ұзарып өседі?

ҮІІ.Бекіту:Бүгін не білдік? Үлестірмелерге жауап алу.

ҮІІІ. Үйге тапсырма 1.56-57 бет оқу2.бағалау.

№22. Тақырыбы: Сабақ

Мақсаты: Өсімдіктің басты мүшелерінің бірі сабақтың маңызын түсіндіру. Ой-өрісін дүниетанымын дамыту. Өсімдіктерді танып білуге, қорғауға тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену

Көрнекілігі : өсімдік суреттері

Түрі: аралас.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру : тамыр, оқу, түсінгендерін сұрау

ІІІ. Өткенді пысықтау.Өсімдік мүшелерін ата?Олардың қызметі? Тамыр түрлері? Шөл өсімдігінің тамыры неге ұзын болады?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі.Сабақ

Ү. Жаңа сабақ:Сабақ өсімдік бойын ұстап тұрады. Ол қоректік заттарды тамырдан өсімдіктің бүкіл бойына жапырақтан тамырға қарай жеткізіп, өткізгіштік қызмет атқарады. Сабақ тыныс алуға да қатысады. -Оқулықпен жұмыс - іштей оқу - тізбектей оқу.Дәптермен жұмыс Сабақ – биік, жуан, аласа, жіңішке.Тік сабақ, өрмелегіш сабақ.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру.Сабақ қандай қымет атқарады? Сабақ түрлері туралы не білдік?Сабақ өсімдікке неге керек?Сабақ қандай мүше?Тік сабақ деген не?Төселмелі сабаққа нелер жатады?

ҮІІ. Бекіту.Суреттерге талдау , Сабақ түрін анықтау

ҮІІІ .Үйге тапсырма 1.түсініп оқу2.бағалау.

 

Тақырыбы: Жапырақ. Күзде жапырақ неге сарғаяды.

Мақсаты: Өсімдік мүшелерінің ішінде жапырақтың атқаратын қызметі, жапырақ түрімен таныстыру. Ой-өрісін, зейінін дамыту.Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: жапырақ түрлері.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.

Түрі: аралас сабақ

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі .Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:Сабақ оқу, талдау.

ІІІ Білімдерін тексеру:Сабақ қандай қымет атқарады?Сабақ түрлері туралы не білдік?

Сабақ өсімдікке неге керек? Сабақ қандай мүше? Тік сабақ деген не? Төселмелі сабаққа нелер жатады?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Жапырақ

Ү. Жаңа сабақ :Жапырақ, оның қызметі. Жапырақтың әр түрлілігі.Жапырақтың тыныс алуы.Жапырақтың ауа тазартудағы ролі. Оқулықпен жұмыс:іштей оқу, тізбектей оқу.Дәптермен жұмыс

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:Қандай жапырақтардың ағаштары ине тәрізді? Жапырақ күзде неге түседі? Жапырақ өсімдіктің басқа мүшелерімен қалай байланысады?

ҮІІ Бекіту.Кім тапқыр

ҮІІІ Үйге тапсырма :1. түсініп оқу 2.бағалау

Тақырыбы: Тұқым және жеміс

Мақсаты: Тұқым және жеміс туралы тақырыпты меңгерту. Түсініп оқуға, түсінігін айта білуге дағдыландыру. Білімін, есте сақтау қабілетін дамыту. Өсімдіктерді танып білуге, күте білуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: жеміс дәне, тұқым.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздену.

Түрі:аралас сабақ.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі :Сабаққа әзірлік.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.Күзде жапырақ неге сарғаяды?Оқу, талдау.

ІІІ Білімдерін тексеру.Жапырақтың түсі неге жасыл?Жапырақ неге түседі?

Өсімдік мүшелерін ата? Жапырақтар неге сарғаяды?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тұқым және жеміс

Ү. Жаңа сабақ.Оқу, талдау, әңгімелеу. Жүгері , күнбағыс,итмұрын тұқымын бір-бірімен салыстыру. Жемістің гүлден пайда болатынын, жеміс ішінде тұқым барын әңгімелету.Тұқым мен жемістің әр түрлі уақытты жетілетінін айту.Тақырыпты оқу Дәптермен жұмыс.

ҮІ.Түсінгендерін тексеру. Гүл түйіні дегенді қалай түсінесің? Жемістің ішінде не болады? Жемістер қандай болып бөлінеді? Құрғақ жемістерге нелер жатады? Шырынды жемістер ше? Өсімдіктер не арқылы таралады? Өсімдіктер қалай таралады?

ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелер тарату. Бүгінгі сабақта не білдік?

ІІІ .Үйге тапсырма

Бағалау.64-66 бет оқу.

 



Просмотров 1504

Эта страница нарушает авторские права




allrefrs.su - 2024 год. Все права принадлежат их авторам!