Главная Обратная связь

Дисциплины:

Архитектура (936)
Биология (6393)
География (744)
История (25)
Компьютеры (1497)
Кулинария (2184)
Культура (3938)
Литература (5778)
Математика (5918)
Медицина (9278)
Механика (2776)
Образование (13883)
Политика (26404)
Правоведение (321)
Психология (56518)
Религия (1833)
Социология (23400)
Спорт (2350)
Строительство (17942)
Технология (5741)
Транспорт (14634)
Физика (1043)
Философия (440)
Финансы (17336)
Химия (4931)
Экология (6055)
Экономика (9200)
Электроника (7621)


 

 

 

 



Тақырыбы: Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар. Өсімдікке су керек



Мақсаты: Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар туралы түсінік беру. Дүниетанымын, ой-өрістерін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу

әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,

Көрнекілігі: суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа әзірлік

ІІ .Үй тапсырмасын сұрау:Тұқым және жеміс

ІІІ. Білімін тексеру:Жеміс туралы не білесің?Жемістер қандай болады?Құрғақ жемістерді ата.Шырынды жемістерді ата

ІҮ. Мақсат қою кезеңі :Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар. Өсімдікке су,топырақ, күтім керек.

Ү. Жаңа сабақ .Су, топырақ, ауа, жылуөсімдікке су керек?Оқу, талдау, түсіндіру

Оқулықпен жұмыс . Іштей оқу. Тізбектей оқу. Дәптермен жұмыс.

ҮІ. Түсінгендерін сұрау.Өсімдік қандай ағза?Өсімдік қоректі қайдан алады?Өсімдікке не керек?Судың өсімдікке қандай пайдасы бар? Суда еритін заттар

ҮІІ. Бекіту.Қосымша тапсырмалар.Үлестірмеге жауап алу.

ҮІІІ.Үйге тапсырма : 1.67-68 бет оқу 2. бағалау

 

Тақырыбы: Өсімдікке топырақ керек

Мақсаты: Өсімдікке ең қажетті жағдайдың бірі топырақ туралы түсінік беру. Дүниетанымын, ой-өрістерін дамыту Топырақтың маңызын түсіне білуге, күте білуге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, әңгіме, іздену

Түрі: аралас

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру :Өсімдікке су керек.Оқыту, талдау.

ІІІ. Өткенді пысықтау.Судың өсімдікке пайдасы қандай?Тірі ағзаға не жатады?Өсімдіктің бойында су бар екенін қалай білуге болады?Өсімдікті суармаса не болар еді?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Өсімдікке топырақ керек.

Ү. Жаңа сабақ :Топырақ туралы түсінік. Шіріндісі көп топырақ.Тыңайту өсімдікке керекті қоректік заттарды топыраққа қосымша араластыру. Оқулықпен жұмыс Іштей оқу Тізбектей оқу. Дәптермен жұмыс

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:Тәжірибиені еске түсіру. Өсімдікке топырақтың қандай пайдасы бар?Топырақтың құнарлығы туралы не білеміз?

ҮІІ. Қорыту.Бүгін не білдік?

ҮІІІ. Үйге тапсырма 1.69-70 бет оқу2.бағалау.

Тақырыбы: Өсімдікке ауа және жылу керек.

Мақсаты: Өсімдіктің өсуіне қажетті жағдайлардың бірі жеткіліксіз болса дұрыс өсе алмайтындығы жайлы түсіндіру.Танымдық қабілеттерін дамыту. Зейінділікке, байқампаздыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: суреттер

әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі : Сабаққа әзірлік

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.Өсімдікке топырақ керек,мазмұнын айтқызу.

ІІІ. Өткенді пысықтау.Өсімдікке топырақтың қандай пайдасы бар?Топырақтың құнарлығы туралы не білеміз?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі :Өсімдікке ауа және жылу керек.

Ү. Жаңа сабақ.а/ Өсімдіктің өсуіне ауа қажет. Өсімдік тыныс алады. Тыныс алуға өсімдіктің барлық мүшелері де /тамыры, сабағы, жапырағы/қатысады. Өсімдікке қажетті жағдайлар /су,топырақ, ауа, жылу/ Көктемде топырақ жылығанда тұқым отырғызу. Жылу топырақ пен өсімдікке күн көзінен келеді. Табиғатта жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер бар. Әр аймақтың табиғи жағдайына қарай өсімдіктер бейімделеді. Суық аймақтың өсімдігіне жылу жетіспейді. Бірақ, олар өздерінің қалың қабықтары арқылы суыққа шыдайды.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру :Оқулықпен жұмыс:іштей оқу,тізбектей оқу, сұрақтарға жауап алу.Тұқымның өсуіне қандай жағдайлар қажет?Топырақты не үшін қопсытады?Өсімдіктің жақсы өніп дамуына қажетті жағдайларды ата?Өсімдіктің тыныс алуға қатысты мүшелерін ата?

ҮІІ. Қорыту.Бүгін не білдік?

ҮІІІ. Үйге тапсырма 1.70-72 бет оқу2.бағалау.

 

№ 28. Тақырыбы: Өсімдіктің көбеюі (75-78 бет)

Мақсаты: Тамырсабақ – түйнек, пяизшық арқылы көбею жайлы түсінік беру.Танымдық қабілеттерін дамыту.Байқампаздыққа, зейінділікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі:түрлі-түсі суреттер, картоп, пиязшық.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ізденушілік, әңгімелеу, өзіндік.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі :Сабаққа әзірлік.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру :Өсімдіктердің көбеюі.Тақырыпты оқыту.Сұрақтарға жауап алу.Мазмұнын сұрау.

ІІІ. Өткенді пысықтау.Көбею дегеніміз не?Көбеюдің тірі табиғатқа тән қасиет екенін дәлелде?Желмен ұшатын қандай өсімдік тұқымын білесің?

ІҮ. Мақсат қою кезеңіТамырсабақ – түйнек, пиязшық арқылы көбеюі.

Ү. Жаңа сабақ.Оқулықпен жұмыс.а/ Тамырсабақ – түйнек, пиязшық арқылы көбеюі жайлы түсінік беру.ә/ Картоп пен пиязшықты көрсете отырып, түйнек, пиязшық арқылы көбеюді түсіндіру.

ҮІ. Білімдерін тексеру.а/ Тақырыпты оқыту. Іштей оқу. Тізбектей оқу. Жеке-жеке оқу

б/ Сергіту сәті. в/ Тапсырмаларды орындау. Өсімдіктің көбею түрлері қандай? Тұқымнан көбеюін әңгімеле. Тамырсабақты сипатта, оның тамырға ұқсастығы мен айырмашылығын айт.Түйнек жайында сипаттама бер. Пиязшық дегеніміз не? Тамырсабақты неге жер астындағы өркен дейміз? Пиязшық пен түйнектің қандай айырмасы бар? Түйнек пен тамырсабақтың қандай айырмасы бар?

ҮІІ Қорыту.Бүгін не өттік?

ҮІІІ Үйден: 74 – 75 бет оқу . Бағалау

 



Просмотров 1934

Эта страница нарушает авторские права




allrefrs.su - 2024 год. Все права принадлежат их авторам!